Určite poznáš pocit, keď prídeš zo školy unavená, máš kopec domácich úloh a na kamarátky nemáš vôbec náladu – asi ťa to veľmi neteší. Ale vďaka týmto úžasným tipom zistíš, že to tak nemusí byť!

 

Čo je to vlastne Ájurvéda?

Dá sa preložiť ako veda o poznaní života, je stará 5 tisíc rokov a pochádza z Indie. V dnešnej dobe sa skôr označuje ako UMENIE ŽIŤ. Tiež sa považuje za náuku o dlhom, zdravom a šťastnom živote.

1. Občas treba vypnúť a dopriať si čas iba pre seba

Najväčší význam kladie ájurvéda tomu, aby si si každý deň vyhradila čas iba sama pre seba, aspoň hodinku. Najvhodnejšia doba je medzi 6-10 ráno alebo večer. Práve vtedy je tvoje telo v regeneračnej fáze, preto čas využi na to, aby si robila to, čo ťa baví.

2. Dbaj na to, aby si mala teplé raňajky

Organizmus má ráno a večer menšiu tráviacu a spaľovaciu schopnosť, preto sa odporúča teplé jedlo. Najviac energie získaš z cereálií a obilnín, ktoré zaleješ zohriatym mliekom. Podľa chuti si tam pridáš akékoľvek sušené ovocie.

3. Mala by si piť teplé nápoje

Teplá voda odplaví z tvojho organizmu všetky škodlivé látky, takže je dobré s ňou začať aj deň. Ohrej si vodu a dochuť si ju zopár kvapkami citrónu.

4. Najviac jedla si dopraj na obed

Organizmus najrýchlejšie spaľuje kalórie počas obeda, preto sa neboj a dopraj si na obed čo len chceš. Na večeru si už daj radšej niečo ľahké a budeš zaspávať ako bábätko.

5. Relax je veľmi dôležitý

Ájurvéda na relaxáciu používa sezamový olej. Nauč sa robiť svoj večerný rituál – ešte pred spaním si namasíruj chodidlá olejom, vyrovnáš tým aktivitu tvojej hlavy a uvidíš, ako dobre sa ti bude zaspávať.

6. Určite cez deň nespi

Táto veda zastáva názor, že by si nemala spať počas dňa, ak teda chceš zaspať v noci. Existuje však jedno únikové riešenie: nazýva sa zdriemnutie. Ájurvéda toto povoľuje, no zakazuje pri tom zaspať!

Foto: Instagram

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.