Slovo múdrosť má pre každého iný význam. Niekto si pod týmto slovom predstavuje pochopenie kvantovej fyziky (to platí hlavne o matikárke), iný zase schopnosť používať zdravý “sedliacky rozum” (telocvikár). Profesor psychiatrie tvrdí, že na zistenie toho, či je človek múdry, postačí odpovedať na týchto šesť jednoduchách otázok.

Profesor Jeste spolu so svojimi kolegami z Kalifornskej univerzity definujú múdrosť ako komplex týchto vlastností: praktickosť, schopnosť dobre poradiť, sebapoznanie, akceptácia rozmanitosti, tolerancia, emocionálna kontrola. Do štúdie bolo zaradených 524 ľudí od 25 do 104 rokov.

Ak si trúfaš, pusti sa spolu s nami do jednouchých otázok a za minútku sa dopracuješ k výsledku:

Odpovedaj na týchto 6 otázok (tvrdení) na stupnici od 1 do 5, podľa toho, nakoľko súhlasíš s daným tvrdením. 5 – veľmi súhlasím, 1 – veľmi nesúhlasím.

1 – Rada diskutujem s ľuďmi, ktorí majú iný názor, ako ja
2 – Je pre mňa ťažké udržať si priateľstvo
3 – Je pre mňa dôležité, aby som rozumela tomu, čo robím
4 – Neviem filtrovať svoje negatívne emócie
5 – Snažím sa oddialiť rozhodovanie tak dlho, ako sa dá
6 – Kamošky sa na mňa často obracajú s prosbou o radu

Máš zapísané čísla k jednotlivým otázkam? Tak teraz trošilinku jednoduchej matematiky. Zrátaj všetky body. Následne od tohto výsledku odrátaj body, ktoré si pridelila k otázkam 2, 4 a 5. A máš výsledok!

Výsledok nad 10 je super

Ak si získala viac ako 10 bodov, gratulujeme! Podľa vedcov z Kalifornskej univerzity si múdry človek. Čím nižšie číslo ti vyšlo, tým je výsledok horší, ale nič nie je stratené! Stačí na sebe zamakať, pretože autori výskumu veria, že na múdrosti sa dá pracovať.

Zdroj: independent.co.uk | Foto: pixabay.com