Pri myšlienke na dnešné vzťahy ma napádajú rôzne názory, pochybnosti, úvahy. No jednou z mnohých otázok ostáva práve tá, ktorá trápi nás všetkých. Prečo vzťahy končia? Ako to, že existuje niečo silnejšie ako najmocnejší z pocitov, akým je láska? 

Ľudia by mali začať brať zodpovednosť za svoje pocity a za nadchádzajúce činy, ku ktorým viedli práve ich pocity. Je pravdou, že ak sú si dvaja súdení, tak sú si jednoducho súdení. No taktiež je pravdou, že ak nie sú, tak na tom nikto nič nezmení. A osud, vesmír, či nazvi si to ako len chceš, ich od seba nakoniec rozdelí. No čo tí ostatní, ktorí len tak pustili z rúk niečo, s čím sa dalo tak nádherne pracovať? Niečo, čo ich v skutočnosti napĺňalo, no zároveň mali pocit, akoby im niečo chýbalo?

Dokáže maliar prestať pracovať so svojou obľúbenou maľbou len preto, že k jej dokončeniu mu chýba jedna farba? Nie, domaľuje ju. Tak prečo sa ľudia púšťajú človeka, ktorého majú radi, len preto, že im niečo chýba, že jednoducho nie sú dokonalí? Škoda, že nepochopia, že majú v sebe ukrytú silu, „domaľovať ho“.

Nebaví ma dívať sa na vzťahy, ktoré končia bez snaženia sa. Ktoré dokážu odkopnúť roky minulosti len tak, bez toho, aby sa pozreli do budúcnosti s jazvami na duši. Viem, aký je to pocit, ak začnete byť navzájom otrávení z prítomnosti toho druhého. Pocit, keď ti odrazu začnú vadiť veci, ktoré sa ti predtým zdali ako dokopy zapadajúca súčasť vášho krásneho obdobia. Viem, aký je to pocit, keď ti začne vadiť spôsob jeho rozprávania, to, ako spí, ako chodí, aký je.

Ale tiež viem, aký je to pocit, keď zrazu zistíš, že si sa mýlila, a že všetko toto, čo ti teraz vadí a kedysi ti nevadilo, ti znova bude chýbať. Pretože toto sú len detaily, a ak sa máte naozaj, skutočne a úprimne radi, tak na ničom inom nezáleží. Takéto menšie skraty sú vo vzťahoch normálne. Dokonca by sa bez nich vzťah ani nezaobišiel. Takisto ako človek nedokáže byť dokonalý, rovnako ani láska. A to je na nej to najkrajšie. To, že dokonalosť jej dávajú ľudia, ktorí ju pociťujú. A to práve tými nedokonalými vecami, ktoré nakoniec do seba zapadnú ako skladačka a vy to zrazu všetko pochopíte.

Zistíte, že bez seba neviete byť a znova sa to dá do poriadku. Len to musíte prekonať a uvedomiť si, čo je vo vzťahu naozaj to podstatné. Zamyslieť sa spätne, čo bola tá vec, kvôli ktorej si sa do neho zaľúbila. A uvedomiť si, že je to niečo oveľa viac, než to, akým spôsobom spí. Pretože to je v skutočnosti on, vďaka nemu si taká šťastná a práve on ti dokáže vyčariť úsmev na tvári, aj keď je úsmev tá posledná vec, na ktorú by si v tej chvíli mala náladu. A ak si to porovnáš s tým, čo ti teraz na ňom vadí, tak ti to všetko dôjde. Dôjde ti, že by si dala všetko za ďalšie jeho objatie a časom ti začne chýbať aj spôsob, akým spí. Pretože milovať niekoho znamená predovšetkým prijať ho presne takého aký je.

A práve kvôli tomuto vieme na svete nájsť aj šťastné páry. Páry, ktoré to nevzdali a prešli si aj tými horšími scenármi života. Ty sama musíš ale vedieť, či je to vážne ten pravý dôvod na rozchod. Vychádzaj zo svojho pocitu a inštinktu. V tomto ti nikto nepomôže, lebo len ty vieš najlepšie. Len nesprav chybu, nezakop niečo, v čom sa ešte tkvie nádej na záchranu. A predstav si všetko bez neho. Dokázala by si tak žiť? Bolo by ti tak naozaj lepšie?

Nikdy neodchádzaj zo skutočného vzťahu kvôli pár nedokonalostiam. Nikto nie je perfektný, láska je viac než dokonalosť. Neexistuje dokonalý muž, ani dokonalá žena. Existuje ale muž a žena, ktorí sa k sebe dokonale hodia. Nevyberaj si toho najkrajšieho na svete, ale toho, kto urobí tvoj svet krásnym. A hlavne, váž si to čo máš, lebo nikdy nevieš, kedy o to môžeš prísť.

„Nájsť lásku neznamená nájsť dokonalú osobu, ale naučiť sa nedokonalého vidieť dokonalým.”
– Angelina jolie

Milovať chyby je väčšia láska, než milovať dokonalosť. Dokonalosť, ktorá prebýva iba v tvojej hlave, no sama dobre vieš, že nič také ako dokonalosť neexistuje. Existuje iba niečo, vďaka čomu začneš ty sama vnímať človeka ako dokonalého. A tým niečím je láska. A hneď, ako si to uvedomíš, začneš ho vnímať celým svojím telom a v tom momente v sebe objavíš svoje druhé ja, pretože vďaka nemu už vieš, že nič ako dokonalosť neexistuje. Existuje iba niečo ako láska.

Foto: Instagram