Na svete sa koná mnoho umeleckých vystúpení, no len maloktoré spôsobia po celom tele zimomriavky a slzy v očiach. Srbka Marina Abramović chcela ukázať silu tichého okamihu a pohľadu do očí, ktoré skúšala s dobrovoľníkmi. Všetko sa však zmenilo, keď si oproti nej sadla jej bývalá láska. 

 

70-ročná Marina je naozaj jedinečná umelkyňa, ktorá zakaždým prichádza s neuveriteľnými nápadmi. Jej práca je predovšetkým založená na vzťahu medzi ňou a publikom, v iných vystúpeniach sa snaží demonštrovať limity ľudského tela. Počas svojho pôsobenia v umeleckej brandži sa stretávala s mnohými zaujímavými ľuďmi. V ďalekom Amsterdame pred vyše 40. rokmi stretla umelca, ktorý si hovoril Ulay. Začala sa medzi nimi intenzívna spolupráca, ktorá raz prerástla do lásky. Dvojica prišla so zaujímavou myšlienkou, ktorou chceli ľuďom ukázať, ako sa ľudia dokážu navzájom pohltiť. Marina a Ulay vzájomne vdychovali svoje výdychy až nakoniec obaja odpadli. Ich citový vzťah ukončili v 70. rokoch a odvtedy sa ani raz nevideli.

V roku 2010 Marina predstavila svetu svoj nový projekt “The Artist is Present”. Ten bol založený na minútovom pohľade s neznámym človekom, ktorý si sadol oproti nej. Nadaná žena však ani len netušila, že si oproti nej sadne jej bývalá láska. Emotívne minútové vzájomné hľadenie do očí sa tak zmenilo na slzavé údolie.

Foto/Video: Youtube 

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Barra
Milovníčka zvierat, poľných kvetov, ezoteriky a dobrých seriálov, ktorá miluje šoubiz a nevšedné témy.