Každý rok si túto šou na oblohe môžeme užiť na začiatku augusta a inak tomu nie je ani teraz. Neopísateľnú krásu má na svedomí meteorický roj spojený s kométou Swift-Tuttle. Kde a kedy si ho užiť čo najlepšie? 

Z noci z 12. na 13. augusta sa nám naskytne možnosť sledovať „slzičky svätého Vavrinca“. Toto ľudové meno získali vďaka svojmu výskytu, pretože sa objavujú okolo 10. augusta a práve vtedy toto meno figuruje v našom kalendári. Pôvodný názov „perzeid“ sa spája so súhvezdím Perzeus, odkiaľ tieto roj pochádza. Každý rok dúfajúc v dobré počasie, očakávajú ľudia tento malý zázrak. Maximum dosahujú práve v noci 12. augusta, kedy je možné vidieť až sto meteorov za hodinu.

Nemusíš byť nadšencom astronómie, aby si si užila toto divadlo. Ideálne je vychutnať si ho z otvoreného priestranstva (lúky, polia) niekde mimo civilizácie. Čím menej svetla, tým krajšie vyniknú. Preto je najlepšie opustiť mesto a vydať sa niekam do prírody, s dobrým výhľadom do všetkých strán. Vďaka letným teplotám pri sledovaní vydržíš vonku pokojne celú noc. Pokiaľ nám teda oblohu nezastrú neposlušné oblaky.

 

 

 

 

Perseid

A post shared by Alan Thai (@alan_thai_photography) on

Foto: Instagram, Twitter 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here