Nikto z nás zrejme nechodí rád k lekárom, ale rovnako tak sa nik z nás bez návštevy ordinácie nezaobíde. Preto nezaškodí vedieť zopár informácií ešte predtým, než sa ocitneš u lekára. Najmä ak ide o prvú návštevu gynekológa. Čo by si teda mala vedieť? 

Netreba sa báť. To je prvá veta, ktorú ti povie každý, a aj tak potom sedíš v čakárni a nervózne si obhrýzaš nechty. Ale nemusí to byť až taký horor, ak sa na to trošku pripravíš. Preto ti prinášame zopár rád, s ktorými návštevu gynekológa nebudeš už ďalej odkladať.

Je návšteva gynekológa povinná?

Nie je. Je len na tebe, či sa tam rozhodneš ísť. Maj ale na pamäti, že lekári sú od toho, aby nám pomáhali, a tak je to aj v tomto prípade. Je síce nepríjemné ukazovať sa cudziemu človeku ako ťa Pán Boh stvoril, ale je to lekár. Ak ti to predsa len prekáža, gynekológii sa venujú aj ženy. Určite však radšej vydrž tých pár minút (počas ktorých ťa naozaj nič hrozné nečaká), než by si mohla zanedbať nejaký vážnejší zdravotný problém.

Sama alebo s rodičom?

Ak si ešte nemala 15, rozhodne odporúčame ísť ku gynekológovi s mamou či otcom. Lekár alebo sestrička sa ťa môžu pýtať na veci týkajúce sa tvojho zdravia, o ktorých môžu tvoji rodičia vedieť viac než ty. A ak sa bojíš, mama ti poslúži aj ako psychická opora. Ak už si staršia, nie je dôvod aby si nemohla ísť sama. Ale to je len na tebe.

gynrko

Čo by si mala vedieť?

Je dôležité oboznámiť sa, či tvoja mama, babka či nejakí iní príbuzní nemali zdravotné problémy v tejto oblasti. Máme na mysli rôzne ťažké ochorenia, ktoré sa v rodine vyskytli. Taktiež by si ho mala oboznámiť so svojimi problémami, ak si nejaké závažné v minulosti mala. Určite si zisti, či si alergická na nejaké lieky. Tiež je veľmi dôležité vedieť, kedy si mala menštruáciu, bez tejto otázky z gynekologickej ambulancie ani neodídeš. Pre tento prípad je dobrým pomocníkom menštruačný kalendár.

Holenie

Toto je rozhodne len na tebe. Ku gynekológovi nechodíš len ty, má veľa pacientiek a nie každá si svoje intímne partie upravuje. Ak si sa ešte neholila, rozhodne to nemusíš robiť len preto, že ideš ku gynekológovi. Rozhodni sa podľa seba.

Sukňa či nohavice?

Najmä staršie ženy majú zvyk chodiť ku gynekológovi v sukni. Výhody to má, ale dnes už je to úplne jedno. Doktor by mal mať kreslo hygienicky pripravené, po každej pacientke sa papierové obrúsky menia. Nemá teda zmysel nutne chodiť v sukni, aby si náhodou nesedela nahá tam, kde bol predtým niekto iný. Väčšina lekárov má navyše v ordinácii plášte, do ktorých sa môžeš obliecť, aby si tam naozaj nechodila nahá. Sukňu teda zvoliť môžeš, je to jednoduchšie, ale rozhodne to nie je podmienka.

Foto: Twitter 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here