Len prednedávnom Selena Gomez, jedna z najvýraznejších osobností súčasnosti nečakane ohlásila, že potrebuje pauzu. Jej neutíchajúci boj s depresiami, záchvatmi paniky a úzkosťou je pre ňu priveľmi vyčerpávajúci, a preto sa rozhodla na určitý čas stiahnuť do úzadia. 98 miliónov fanúšikov jej prostredníctvom sociálnych sietí vyjadrilo obrovskú podporu, posielajú jej množstvo pozitívnej energie a veľa síl a dúfajú v jej skorý návrat. 

Pred niekoľkými mesiacmi Zayn Malik aj Justin Bieber zrušili svoje vystúpenia z dôvodu úzkostných stavov. Justin bol neustále obklopovaný množstvom fanúšikov, ktorých uviedol ako hlavný spúšťač svojich záchvatov úzkosti. Zayn bol vystrašený z extrémne rýchleho nárastu popularity, čo viedlo k tomu, že nakoniec nebol schopný vyjsť na pódium a čeliť davu fanúšikov.

 

Fenomén úzkostí medzi celebritami však nie je žiadnou novinkou. Nemusíme sa pozerať príliš dozadu, napríklad taká Britney Spears, ktorá život pod drobnohľadom médií a škodoradostných paparazzov evidentne nezvládla, dostala sa do problémov s alkoholom a drogami, čo následne vyústilo k psychickému kolapsu, keď si pred objektívmi bulvárnych novinárov ostrihala vlasy.

be

 

Dnes, o deväť rokov neskôr od jej neslávneho psychického zrútenia, je na obálke Marie Claire. V rozhovore otvorene hovorí o neustálom enormnom tlaku, ktorému musela v tom období čeliť. Hovorí, že je to práve porozumenie, ktoré jej v ťažkých časoch najviac chýbalo. Spoločnosť sa za tých desať rokov výrazne posunula. Možno je to tým, že každý z nás občas mávame podobné pocity a už sa o nich nebojíme hovoriť tak ako v minulosti. Čím viac totiž nejaká téma v spoločnosti rezonuje, tým intenzívnejšie na ňu reagujú aj médiá. A čím viac ľudia vnímajú tieto prejavy, tým je pre nich prirodzenejšie o danej téme hovoriť a v ľuďoch sa týmto spôsobom upevňuje zmysel pre solidaritu.

mairy-cilare

Pred príchodom internetu sme sa mohli informácie týkajúce sa duševného zdravia dozvedieť iba v odborných knihách alebo v ambulanciách lekárov. Ľudia zo strachu z odsudzovania o problémoch mlčali. Našťastie, dnes sa o duševných problémoch hovorí aj na najrýchlejšie sa rozrastajúcich platformách – sociálnych sieťach. Priekopníčkami v tejto oblasti sú vlogerky Laura Lejeune a Beckie0, ktoré sa delia o detaily svojich životov s mentálnou poruchou s obrovským množstvom followerov. Medzi najzaujímavejšie Instagramové účty by som určite zaradila @balancednotclean, @believerecovery a @livtoflourish, ktoré popisujú svoje skúsenosti s poruchami príjmu potravy.

 

This was quite an intense post to write, as you can probably imagine. . But just even the thought of being able to say out loud that I've BEATEN my eating disorder is phenomenal. I NEVER thought I'd get there. . At one point, I thought it would control me for ever. That I'd never return to any semblance of normality ever again. That I'd be stuck in its rituals and quirky ways forever, avoiding social occasions and the things I genuinely want to do. . But I have beaten it. And by that, I mean mentally as well as physically. I don't just LOOK healthier, I FEEL healthier. And in this post, I explain how. Because I want as many people as possible to beat theirs too. . Let me know what you think. Blog post link is on my profile. #balancednotclean

A post shared by Ashleigh Ponder (@balancednotclean) on

 

Nech už je to ako chce, každá generácia má pocit, že žije v dobe úzkosti. Ľudia sa nikdy necítili dobre vo svojej koži, ale práve teraz sme si konečne uvedomili, že v tom nie sme sami.

Možno si informáciu o psychických problémoch Seleny Gomez zachytila len povrchovo, no ja, pri detailnejšom pohľade na podporu, ktorú od svojich fanúšikov dostáva Selena Gomez, v porovnaní s Britney Spears pred deviatimi rokmi, musím uznať, že naša spoločnosť urobila skutočne veľký krok vpred. Je to len jeden z mnohých príkladov väčšej empatie a porozumenia v spoločnosti.

 

My whole life. You matter most. Thank you for letting me do what I love every day.

A post shared by Selena Gomez (@selenagomez) on

 

Nepopieram, že internet z nás spravil egocentrikov posadnutých samými sebou, nepopieram, že sa z nás stali emocionálni exhybicionisti a voyeri, a nepopieram ani to, že možno aj internet sám nás spravil viac úzkostnými. Ale pri pohľade na komentáre na Instagramovom profile Seleny Gomez musím povedať aj to, že sme sa vďaka internetu stali láskavejšími a tolerantnejšími.

Foto: Twitter, Instagram, | Video: YouTube 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here